Menu

021-74327

بلاگ تِک
27

استاندارد HEVCاستاندارد HEVC


جدیدترین و آخرین استاندارد رمز گذاری تصویر HEVC نام دارد که البته غیر از این نام H.265 هم گفته می شود که استاندارد HEVC به وسیله دو کمپانی استاندارد سازی ITU - T و ISO / IEC معرفی و شناخته شده می باشد .

استاندارد HEVC و اهداف آن

هدف از ارایه استاندارد HEVC تصویر بالا بردن کیفیت در فشرده سازی تصویر می باشد . یا به معنای دیگر راجع به استاندارد HEVC باید بگوییم که تصاویر دوربین مداربسته بالغ بر 50 درصد کاهش BitRate در کیفیت تصاویر دوربین مداربسته می باشد . سازمانITU - T سازنده فشرده ساز های H.263 و H.261 می باشد و سازمان ISO / IEC سازنده ی استاندارد های MPEG - 1 و MPEG - 4 به همراه دو سازمان دیگر استاندارد هایH.262 / MPEG - 2 و H.264 / MPEG - 4 که از طبقه استاندارهای پیشرفته رمز نگاری می باشند استاندارد HEVC را تولید نمودند . ادغام 2 استانداردی که در بالا ذکر شد یعنی استاندارد HEVC واکنش مستقیم و خارق العاده ای روی ذخیره سازی تصویر دوربین های مداربسته داشته است . در راستای کامل شدن استاندارد HEVC , تلاش های پی در پی باعث شد که در استاندارد HEVC ظرفیت فشرده سازی تصاویر دوربین مداربسته به بیشترین مقدار برسد و سایر موارد دیگر مثل به کاهش از بین رفتن اطلاعات منجر شد . در این عصر تکنولوژی که اگر یک گوشه از این پیشرفت هر روزه را به دوربین مداربسته اختصاص دهیم طبیعتا کیفیت و فناوری در دوربین مداربسته هم هر روزه در حال پیشرفت می باشد پس باید بگوییم که جهت فشرده سازی و رمز نگاری تصاویر دوربین مداربسته در کیفیت های متعدد مثل HD و 4K و... باید از استاندارد HEVC استفاده نمایید .

طراحی استاندارد HEVC به نحوی می باشد که از جهتی تمامیِ نرم افزار های موجود برای H.264 /MPEG4 را که آدرس دهی شده بودند , پشتیبانی می نماید و از جهتی دیگر استاندارد HEVC بر روی 2 مورد مهم تاکید دارد : اولین مورد افزایش کیفیت تصویر و دومین مورد بالا بردن نیاز معماری در پردازش تصاویر به صورت موازی .

استاندارد HEVC و فواید استفاده از آن

1- با استفاده از استاندارد HEVC استفاده کنندگان از سرویس Pay TV می توانند تصاویر با کیفیت بسیار زیاد و با سرعت 4 مگابایت بر ثانیه دریافت نمایند . که استاندارد HEVC در مقابل با استاندارد 4H.264 / MPEG دارای سرعت 2 برابر و در مقایسه با استاندارد H.262 / MPEG2 سرعت استاندارد HEVC به 4 برابر می رسد .

لازم به ذکر است که بگوییم استاندارد HEVC سرویس 4G را برای انتقال تصویر بر روی سرویس های محلی را فعال می سازد . این سرویس تا قبل از استاندارد HEVC بر روی استاندارد های دیگر قابل دسترسی نبودند .

2- استفاده از استاندارد HEVC پشتیبانی وسیعی در زمینه تصاویر دوربین مداربسته که حرکت در تصویر های آن ها زیاد می باشد را دارا می باشد . کارشناسان فنی در زمینه استاندارد HEVC این عقیده را دارند که پشتیبانی استاندارد HEVC از 60Fps در Progressive Scan نیاز ابتدایی برای برنامه نویسی های مربوط به بازی های کامپیوتری را میسر خواهد نمود . گیرنده های دیجیتال استاندارد HEVC تصویر 60 فریم بر ثانیه بر روی نمایشگر HD با کیفیت 720P و 1080P  را پشتیبانی می نماید .

3- سومین فایده استاندارد HEVC زنده بودن و واضح بودن رنگ ها در تصویر می باشد . و برای دلیل آن هم این است که وجود 10 بیت رنگ در استاندارد HEVC موجب این فرآیند شده است و در مقایسه با استاندارد های قبلی فقط استاندارد HEVC دارای این قابلیت می باشد . لازم به ذکر است که این قابلیت در نمایشگر های UHD هم می باشد .

4- چهارمین و آخرین فایده استفاده از استاندارد HEVC پشتیبانی از تصویر با تکنولوژی 4K می باشد .

برای مشاوره رایگان با تیم هانی تک در زمینه دوربین مداربسته  همین حالا تماس بگیرید .

به نظر شما چه کمبود هایی در کیفیت تصاویر دوربین مداربسته احساس می شود ؟ آیا باز نیاز هست که استاندارد هایی مثل استاندارد HEVC معرفی شوند ؟امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : یکشنبه, 22 فروردین,1395
نویسنده : حسین شاطری
گروه مطلب : مقالات CCTV
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
شایان
نظر دهنده : شایان پاسخ
تاریـخ ثبت : ﺳﻪشنبه, 27 بهمن,1394 03:12 ب.ظ
به نظر من فشرده سازی تصاویر در دوربین های مداربسته با حفظ کیفیت توسط استاندارد HEVC عالی می باشد اما با این پیشرفت روز به روز بعید نیست تکنولوژی دیگری جای استاندارد HEVC را بگیرد .

علیرضا
نظر دهنده : علیرضا پاسخ
تاریـخ ثبت : ﺳﻪشنبه, 04 اسفند,1394 12:49 ب.ظ
من راجع به استاندارد HEVC در گوگل سرچ کردم و چند صفحه باز کردم و به نظرم مطلب شما از همه کامل تر می آمد . اما راجع به استاندارد HEVC باید بگویم که وقتی کیفیت تصاویر در دوربین مداربسته بالاتر می رود بعد از یه مدت به آن عادت می کنیم و عادی می شود پس باید انتظار این را داشته باشیم که بهتر از استاندارد HEVC معرفی خواهد شد .

نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل

من را از نظرات بعدی از طریق ایمیل آگاه بساز

پاسخ انصراف

x