Menu

021-74327

بلاگ تِک
10

تنظیمات اولیه روتر بورد میکروتیک تنظیمات اولیه روتر بورد میکروتیک


در این قسمت از سری مقالات آموزش میکروتیک وارد مراحل عملی می شویم در ابتدا با تنظیمات ابتدایی شروع می کنیم که شامل تنظیمات NTP و DNS میشود شاید در ابتدا زمانی که شما هنوز به میکروتیک تسلط ندارید این تنظیمات مقداری گنگ باشد ولی نگران نباشید اگر در چند قسمت آینده هم با ما همراه باشید این مشکل حتما حل خواهد شد .


تنظیمات اولیه روتربورد میکروتیک

بعد از خرید روتر بورد جدید  و روشن کردن آن در اولین اتصال به وسیله winbox همانطور که در قبل هم گفته شد شما با پیغامی مبنی بر پذیرش تنظیمات پیشفرض و یا حذف تنظیمات مواجه می شوید . این تنظیمات وابسته به نوع روتر بورد متفاوت می باشد . روتر های X86 تنظیمات پیشفرض ندارند . نظر ما این است که تنظیمات اولیه را حذف کنید تا از ابتدا در جریان همه تنظیمات باشید . دقت داشته باشید اگر با IP پیشفرض به روتر بورد میکروتیک متصل شده اید بعد از پاک شدن تنظیمات ارتباط شما قطع می شود ( در واقع Ip از روی پورت روتر بورد میکروتیک برداشته میشود ) و دوباره باید بوسیله مک آدرس به آن متصل شوید .
در صورتی که قرار باشد یک روتر جدید را  از راه دور تنظیم نمایید باید بستر شبکه را برای اتصال از طریق IP پیشفرض به آن محیا کنید و در اولین اتصال نباید تنظیمات پیشفرض را پاک کنید .
مهمترین تنظیماتی که در یک روتر بورد میکروتیک  باید انجام شود به قرار زیر است .

 1. تنظیم کردن نام برای روتر بورد : یکی از مهمترین کار هایی که در ابتدا باید انجام دهید تعیین کردن نام برای روتر بورد میکروتیک است با این کار به راحتی در تنظیمات راه دور تشخیص خواهید داد که به کدام روتر بورد متصل هستید شاید این کار به نظر ابتدایی و بیهوده باشد ولی زمانی که با چندین روتر بورد سر و کار دارید بسیار پر اهمیت می شود . بهتر است در نام روتر بورد میکروتیک موقعیت جغرافیایی آن را قید کنید این کار به شما در شناسایی روتر بورد کمک فراوانی میکند برای این کار از منو system گزینه identity را انتخاب می کنید و یک نام وارد میکنید .
  تنظیم نام برای روتر بورد میکروتیک
  تنظیم نام برای روتر بورد میکروتیک
 2. تنظیم NTP : ساعت روتر بورد میکروتیک بعد از ریستارت تنظیمات خود را از دست می دهد بهتر است یک NTP سرور به میکروتیک معرفی کنید تا ساعت خود را با آن تنظیم کند ( البته باید میکروتیک شما به اینترنت دسترسی داشته باشد . در ادامه مباحث آموزش میکروتیک حتما روش های متصل کردن میکروتیک به اینترنت را توضیح خواهیم داد ) . تنظیم بودن ساعت باعث خوانا تر بودن لاگ ها می شود. برای تنظیم کردن NTP روی روتربورد میکروتیک می توانید به منو system سپس گزینه Sntp مراجعه کنید و در آنجا یک یا چند NTP سرور را به روتر بورد میکروتیک معرفی کنید. دقت داشته باشید که اگر ادرس ntp سرور شما به صورت URL است باید حتما روی روتر بورد میکروتیک DNS ست کرده باشید تا بتواند IP مورد نظر را بدست بیاورید .
  تنظیم NTP روی روتر بورد میکروتیک
  تنظیم NTP روی روتر بورد میکروتیک

  دقت داشته باشید که بعد از تنظیم NTP باید تنظیمات ساعت هم در منو System و گزینه Clock تنظیم شود تا ساعت به درستی کار کند .

  تنظیم ساعت روی روتر بورد میکروتیک
  تنظیم ساعت روی روتر بورد میکروتیک
 3. تنظیم DNS روی روتر بورد میکروتیک : تنظیمات DNS در میکروتک بسیار ساده ست . برای تنظیم این قسمت از منوی IP گزینه DNS را انتخاب می کنیم . با تصویری همانند شکل زیر مواجه می شویم.
  تنظیم DNS روی روتر بورد میکروتیک
  تنظیم DNS روی روتر بورد میکروتیک
  در قسمت Server , آدرس DNS سرور در شبکه محلی و یا یک DNS سرور روی اینترنت را وارد می کنیم شما در این قسمت می توانید چندین DNS سرور را به روتر بورد میکروتیک معرفی کنید .
  درواقع با این کار روتر بورد میکروتیک ما می تواند آدرس های IP را به دست بیاورد. این کار برای استفاده از سرویس های آنلاین مثل NTP و یا آپدیت روتر از طریق اینترنت لازم است .
  در صورتی که بخواهیم از روتر بورد میکروتیک به عنوان DNS سرور استفاده کنیم حتماً باید تیک گزینه Allow Remote Requests را زده باشیم در این حالت میکروتیک به سؤالات DNS ورودی نیز پاسخ می دهد . روتر بورد میکروتیک می تواند نتایج DNS را کش کند و در مراجعاتی بعدی دیگر بدون مراجعه به اینترنت به سوالات DNS پاسخ دهد . شما می توانید زمان با ارزش بودن یک رکورد و میزان حافظه کش را تنظیم کنید در ضمن با استفاده از گزینه Static می تواند یک رکورد استاتیک در DNS سرور میکروتیک ایجاد کنید . واضح است که DNS سرور میکروتیک امکانات زیادی مانند DNS سرور مایکروسافت ندارد ولی در شبکه های محلی کوچک می تواند بسیار پرکاربد باشد.
  تنظیم DNS روی روتر بورد میکروتیک

  استفاده از روتر بورد میکروتیک به عنوان DNS سرور به دلایل مشکلات امنیتی توصیه نمی شود . البته در ادامه مقالات روش امن کردن DNS سرور میکروتیک را آموزش خواهیم داد .


امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : چهارشنبه, 13 مرداد,1395
گروه مطلب : آموزش میکروتیک
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
رضا
نظر دهنده : رضا پاسخ
تاریـخ ثبت : شنبه, 11 اردیبهشت,1395 01:08 ق.ظ
واقعا سری آموزشاتون خوبه.میشه برای اکتیو دایرکتوری هم آموزش بزارید.
در ضمن من از ظاهر وب سایتتون هم خوشم میاد . آیا امکان این هست که قالب وب سایتتون رو برای دانلود بزارید؟

حمیدرضا آروین نژاد
نظر دهنده : حمیدرضا آروین نژاد پاسخ
تاریـخ ثبت : یکشنبه, 12 اردیبهشت,1395 02:17 ب.ظ
سلام خدمت آقا رضا.
خوشحالیم که از این سری آموزش راضی بودید. در مورد آموزش اکتیو دایرکتوری در حال حاضر برنامه ای نداریم .
در باره قالب سایت هم این پوسته به صورت اختصاصی طراحی شده در صورت تمایل به داشتن آن با ما تماس بگیرید.

داریوش
نظر دهنده : داریوش پاسخ
تاریـخ ثبت : یکشنبه, 23 خرداد,1395 03:48 ب.ظ
سلام!
یه NTP سرور خوب برای میکروتیک معرفی می کنید

حمیدرضا آروین نژاد
نظر دهنده : حمیدرضا آروین نژاد پاسخ
تاریـخ ثبت : ﺳﻪشنبه, 25 خرداد,1395 12:21 ب.ظ
آدر ntp ها را می توانید از اینترنت بدست بیاورید ولی NTP ها برای دیوایس های مختلف متفاوت نیست . می توانید از آدرس های زیر استفاده کنید .
server 1.ir.pool.ntp.org
server 3.asia.pool.ntp.org
server 2.asia.pool.ntp.org

بابک
نظر دهنده : بابک پاسخ
تاریـخ ثبت : یکشنبه, 16 آبان,1395 06:02 ب.ظ
در قسمتهای اول و دومبوسیله فیلم آموزشی مطالب به صورت مفیدی در اختیار همه قرار داده شده چرا این کار را در قسمتهای بعدی ادامه ندادید.؟/
پاسخ دهنده : حمیدرضا آروین نژاد پاسخ
زمان پاسخ : دوشنبه, 24 آبان,1395 11:14 ق.ظ
درست می فرمایید ولی متاسفانه به دلیل کمبود وقت برای تهیه آموزش ها و همچنین ساده بودن مبحث MTCNA ترجیح د اده شد این دوره بیشتر به صورت متن و تصویر انجام بشه.

حسن
نظر دهنده : حسن پاسخ
تاریـخ ثبت : یکشنبه, 21 آذر,1395 09:16 ق.ظ
با سلام
رادیو میکرو تیک sxtlite5دارم که می خواستم آنرا آپدیت کنم تو قسمت فایل وپکیج کل برنامه را حذف وآپدیت جدید جایگزین کردم رادیو کار می کند موقعی که از برق می کشم تنظیمات به هم می خورد رادیو چراغ آن چشمک می زند می بایست ریست ومجدد تنظیمات را دو باره انجام داد کارمی کند وقتی از برق می کشم همان حالت میشود

حسن
نظر دهنده : حسن پاسخ
تاریـخ ثبت : شنبه, 16 بهمن,1395 01:48 ب.ظ
جوابی نیست کسی بدهد
پاسخ دهنده : حمیدرضا آروین نژاد پاسخ
زمان پاسخ : پنجشنبه, 21 بهمن,1395 12:51 ب.ظ
یک بار با netinstall سیستم عامل رادیو را مجددا نصب کنید . اگر موفق نشد به احتمال زیاد رادیو خراب است

سید محمد تدریسی
نظر دهنده : سید محمد تدریسی پاسخ
تاریـخ ثبت : جمعه, 07 مهر,1396 09:50 ق.ظ
سلام من توی وین باکس توی قسمت تولز پینگ میگیرم ازش ریسپانس هم میده و سرعت و اینا رو هم می نویسه ولی وقتی با هات اسپات میخوام وصل شمن به اینترنت و اکانت خودم و یا حتی میخوام 192.168.1.1 رو باز کنم نمیشه.

در کل پینگ ک میگیرم وصله ولی اینترنتو نمیاره ممنون میشم کمک کنین

naser
نظر دهنده : naser پاسخ
تاریـخ ثبت : یکشنبه, 03 دی,1396 07:51 ب.ظ
خیلی خوب کامل شیوا و به زبانی ساده و گویا
ممنون از نگارنده

مجتبی
نظر دهنده : مجتبی پاسخ
تاریـخ ثبت : شنبه, 14 بهمن,1396 11:00 ق.ظ
خیلی ممنون از آموزش های ساده و خوبتون

نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل

من را از نظرات بعدی از طریق ایمیل آگاه بساز

پاسخ انصراف

x