Menu

021-74327

بلاگ تِک
12

تونل L2TP در میکروتیکتونل L2TP در میکروتیک


تونل L2TP در میکروتیک

پروتکل تونلینگ دیگری که در این قسمت از آموزش در باره آن صحبت می کنیم پروتکل L2TP می باشد. L2TP مانند PPTP یک پروتکل نقطه به نقطه است و می توان از آن به صورت Site to Site و یا Point to Site استفاده کرد . پروتکل L2TP ترکیبی از پروتکل PPTP شرکت مایکروسافت و پروتکل L2F شرکت Cisco می باشد عمده تفاوت این پروتکل ها امنیت بیشتر و جدا نبودن کنترل و دیتا در پروتکل L2TP می باشد هرچند پروتکل L2TP همچنان امن نیست ولی میتوان آن را با مکانیزم امنیتی IPSec به یکی از امن ترین پروتکل ها تبدیل کرد. به صورت کلی تونل های L2TP و PPTP به دلیل استفاده از پورت های مشخص و مخصوص به خود به راحتی از طریق فایروال ها قابل مسدود شدن هستند. برای عبور از فایروال ها معمولا از پروتکل های SSTP و OpenVPN  استفاده می شود که در این مجموعه آموزش میکروتیک به آنها نخواهیم پرداخت .

راه اندازی L2TP دقیقا مشابه با PPTP می باشد و مراحل کار به شرح زیر است.

ابتدا باید روی روتری که به عنوان سرور در نظر می گیریم L2TP سرور را فعال کنیم برای اینکار از منوی سمت چپ winbox گزینه PPP را انتخاب می کنیم و سپس در پنجره باز شده روی L2TP سرور کلیک کرده و تیک Enable را می زنیم .

آموزش آپدیت آنلاین میکروتیک
آموزش بروزرسانی آنلاین میکروتیک
تونل PPTP در میکروتیک

در روتر بورد سرور برای هر اتصال یک secret میسازیم این کار دقیقا مشابه ساخت secret در PPTP می باشد فقط با این تفاوت که شما سرویس را L2TP و یا Any قرار می دهید.

در روتری که به عنوان Clinet در نظر گرفته اید یک L2TP Clinet می سازید و آدرس IP سرور را در connect to وارد می کنید . مشخصاتی که در قسمت secret ساخته اید را در تب Dial out وارد می کنید . این قسمت هم دقیقا مشابه با تونل PPTP است .

آموزش آپدیت آنلاین میکروتیک
آموزش بروزرسانی آنلاین میکروتیک

شما می توانید روی دستگاه های دیگر نظیر : تلفن های هوشمند و کامپیوتر های مجهز به هر نوع سیستم عاملی , کلاینت L2TP را بسازید و به سرور میکروتیک متصل شوید .امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 13 مهر,1395
گروه مطلب : آموزش میکروتیک
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل

من را از نظرات بعدی از طریق ایمیل آگاه بساز

پاسخ انصراف

x